Játszóvilág Egyesület

A Játszóvilág Egyesület célja, hogy fölhívja a figyelmet az együttjátszás és a fejlesztő játékok szerepére a gyermekek és családok életében. Fontosnak tartjuk a gyermekek szellemi, szociális és érzelmi fejlődését és meggyőződésünk, hogy ehhez nagyban hozzájárulnak a kreatív fejlesztő játékok és a közös játszással eltöltött idő. Ezt szakmai kiadványokkal is alátámasztjuk, illetve kampányaink és pályázataink segítségével fölhívjuk az emberek figyelmét ennek jelentőségére.

Facebook

Friss topikok

Címkék

1930-as évek (1) 1950-es évek (2) agresszió (1) ajándék (1) általános iskola (1) angyal (1) babaház (1) babák (1) Barbie (1) barkácsolás (1) barlang (1) betű (1) cérna (1) család (3) dekoráció (1) drót (1) egészség (1) ellenpélda (2) Építőjáték (1) építőjátékok (1) fejlesztés (8) fejlesztő játék (1) fejlesztő játékok (4) Fejlesztő játékok (3) fejlődés (1) fenyőfa (1) festés (1) fiatal (1) finommozgás (1) Forbes (2) G.I.Joe (1) gimnázium (1) gomb (1) gyakorlás (2) gyakorlat (1) gyerek (14) gyerekek (2) gyermek (5) gyöngy (1) gyurma (1) hivatás (1) hobbi (1) hópehely (1) hullahopp (1) írás (1) iskolas (1) játék (15) játékkatonák (1) Játékok (1) játékok (2) játékprogramok (1) Játéktörénet (1) Játéktörténet (4) játéktörténet (3) kaland (1) kapcsolat (1) karácsony (3) karácsonyfa (1) karácsonyfadísz (1) keszsegfejlesztes (1) készségfejlesztés (2) készségfejlesztő játék (1) kikapcsolódás (1) kirándulás (1) kisbaba (2) Klasszikus játékok (1) kontroll (1) kreativitás (1) Kreativitás (1) Kreatív játékok (3) Legendás játékok (1) Lego Friends (1) lélek (1) Magyarország (1) Matematikai készség (1) megoldás (1) Mikulás (1) Nemi szerepek (1) nevelés (4) olló (1) olvasás (1) önfegyelem (1) önkontroll (1) origami (1) ősz (1) óvoda (3) óvodás kor (1) pályaválasztás (1) Papír (1) papír (1) pszichológia (3) ragasztó (1) rajzolás (2) retró (2) rossz (1) rosszalkodik (1) segítésg (1) sport (1) szabadidő (3) szakember (2) számítógép (1) szerepjátékok (1) színezés (1) szókincs (1) szülő (1) tanácsadás (1) tanulás (3) tanuló (1) Társasjáték (1) technika (1) tél (1) televízió (1) Térlátás (1) TOTY (1) Toy Industry Association (1) tudományos játék (1) túra (1) ünnep (1) ünnepek (1) videojáték (1) vízesés (1) zaj (1) Zsírkréta (1) Címkefelhő

Ha a gyerek unatkozik…

2013.10.18. 14:28 Játszóvilág Egyesület

Vannak olyan játékok, amik nem kerülnek pénzbe, bárhol és bármikor elő lehet őket venni és ráadásul fejlesztő hatásukról is híresek. Vagy éppen elterelik a gyerekek figyelmét arról, hogy hosszú perceket kell várniuk, egy étteremben, míg megérkezik a vacsora…

boredom.jpgKülönösen hasznos lehet egy-két játék a szülők tarsolyában, ha az étteremben, egy hosszú vonatúton, a buszon ülve, sorban állás közben vagy akár a leckeírás után elunják magukat a gyerekek. A nyűgös kicsiket pedig senkinek sem kell bemutatni, jobb ezt az állapotot elkerülni, inkább foglaljuk le őket. Kezdetnek javasolunk pár egyszerű játékot.

1. A szókereső: Egyezzünk meg a gyerekekkel egy kulcsszóban, kezdjünk el nyugodtan beszélgetni és néha-néha fűzzük bele a mondandónkba az adott szót. Innentől kezdve lehet versenyezni melyik gyerkőc figyel fel rá hamarabb - vagy, ha egy gyerekkel vagyunk: hányszor találja el azt.

2. Gondoltam egy tárgyra…: A találós kérdések, rejtvényfejtések is hasznosak lehetnek. Kérjük meg a gyerkőcöt, hogy válasszon ki egy tárgyat, ami a környezetében van és írja körül, mondja el pár tulajdonságát, de semmiképpen se nevezze meg azt. A szülők feladata lesz, hogy kitalálják, mire gondolt. Ez a játék akár fordítva is működhet: keressenek a felnőttek egy tárgyat. Ezúttal a gyereken a sor: vajon eltalálja mire gondoltunk?

3. Valami hiányzik: Az éttermekre szabták a következő játékot, amit bár nem lehet sokáig húzni, pár percre biztosan eltereli a legtürelmetlenebbek figyelmét is a várakozás unalmas perceiről. Kérjük meg a kicsit, hogy vizsgálja meg alaposan, mi van előttük az asztalon, majd mondjuk nekik, hogy csukják be a szemüket, közben valamit észrevétlenül dugjunk el. Kezdődhet a találgatás: mi tűnt el az asztalról?

4. Betűfelfedező: A legtöbb nyilvános helyen, legyen szó akár állomásról, bankról vagy étteremről, van valamilyen szórólap vagy reklámanyag. A feladat adott: nevezzünk meg különböző betűket, adjuk egy tollat a gyerekek kezébe és indulhat is a betűvadászat. Talán egyszerűnek tűnik a játék, mégis hatásosan leköti a gyerkőcök figyelmét.

Próbáljátok ki bátran az itt leírt négy játékot, de akár együtt is gondolkodhat a család. A gyerekeknek sokszor csak egy kis ösztönzés hiányzik ahhoz, hogy nagyon kreatív ötletekkel álljanak elő.

Szólj hozzá!

Olvass, ne olvass? – Olvass!

2013.10.15. 14:17 Játszóvilág Egyesület

Azt hihetnénk az olvasással csak a gyerekek szókincse fejlődik, pedig ennél jóval több haszna van. Bemutatjuk, hogy miért érdemes már egészen kis korukban hozzászoktatni őket az esti mesélés rituáléjához.

bookforchildren.jpg

A gyerekek életében, fejlődés szempontjából az első pár év különösen meghatározó. Ebben a korban kezdődik meg a beszédfejlődés, a képzelőerő kibontakozása és a szociális kapcsolatok kiépülése, ezért fontos, hogy a kicsik jó alapokat kapjanak.

Kétéves korig a képeskönyvek a legideálisabbak, és mesekönyvre sincs feltétlenül szükség. Annyira fogják élvezni a környezetükről szóló történeteket, mintha azokat könyvből olvasnánk. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy a kitalált mese könnyen befogadható és követhető legyen, célszerű ismerős szereplőkkel és helyszínekkel kezdeni a mesélést.

Arra is bíztathatjuk a gyerekeket, hogy maguk fogjanak neki a mesegyártásnak. Később pedig már lehet a több helyszínen játszódó, több szálon futó és több szereplővel dolgozó történetek közül is válogatni.

Az óvodás kor felé haladva egyre nyitottabbak lesznek a gyerekek a könyvekre, és arra is, hogy saját maguk olvassanak. Először az állatmesék vagy a népmesék közül kerülhetnek ki a kedvenceik. A gyermekek fokozatosan, ezeken keresztül ismerik fel az események közötti összefüggéseket, bizonyos idő eltelte után megtanulják értelmezni a történeteket és a bennük lévő kapcsolatok szerkezetét is átlátják. Persze ebben a korban is nagyon jó, ha fejből mesélünk nekik.

A mesék általában az értékrend alakulására is hatással vannak: a legtöbb történet morális, erkölcsi tanulságtételként szolgál. A jók megütköznek a rosszakkal, és végül a jóság felülkerekedik a gonoszságon.

A mesélés, olvasás rituáléjában a mesék tartalma mellett az együtt töltött idő is nagyon fontos, mert rengeteg pozitív hatás éri a gyerekeket. Ezeket a hatásokat fokozhatjuk, ha nem állunk meg a szavak szintjén: a gyerekek eljátszhatják, elbábozhatják kedvenc történeteiket. Az együttműködés és a szerepek váltogatásának izgalma még érdekesebbé teszi az együtt töltött időt. A szereplők, a mozdulatok és az érzelmek elképzelése az, ami igazán megdolgoztatja a fantáziát, lehetőséget ad az önmagvalósításra és a kreatív gondolkodásra.

Szólj hozzá!

Címkék: gyerek gyermek fejlesztés játéktörténet fejlesztő játékok Kreatív játékok

süti beállítások módosítása