Játszóvilág Egyesület

A Játszóvilág Egyesület célja, hogy fölhívja a figyelmet az együttjátszás és a fejlesztő játékok szerepére a gyermekek és családok életében. Fontosnak tartjuk a gyermekek szellemi, szociális és érzelmi fejlődését és meggyőződésünk, hogy ehhez nagyban hozzájárulnak a kreatív fejlesztő játékok és a közös játszással eltöltött idő. Ezt szakmai kiadványokkal is alátámasztjuk, illetve kampányaink és pályázataink segítségével fölhívjuk az emberek figyelmét ennek jelentőségére.

Facebook

Friss topikok

Címkék

1930-as évek (1) 1950-es évek (2) agresszió (1) ajándék (1) általános iskola (1) angyal (1) babaház (1) babák (1) Barbie (1) barkácsolás (1) barlang (1) betű (1) cérna (1) család (3) dekoráció (1) drót (1) egészség (1) ellenpélda (2) Építőjáték (1) építőjátékok (1) fejlesztés (8) fejlesztő játék (1) Fejlesztő játékok (3) fejlesztő játékok (4) fejlődés (1) fenyőfa (1) festés (1) fiatal (1) finommozgás (1) Forbes (2) G.I.Joe (1) gimnázium (1) gomb (1) gyakorlás (2) gyakorlat (1) gyerek (14) gyerekek (2) gyermek (5) gyöngy (1) gyurma (1) hivatás (1) hobbi (1) hópehely (1) hullahopp (1) írás (1) iskolas (1) játék (15) játékkatonák (1) Játékok (1) játékok (2) játékprogramok (1) Játéktörénet (1) játéktörténet (3) Játéktörténet (4) kaland (1) kapcsolat (1) karácsony (3) karácsonyfa (1) karácsonyfadísz (1) készségfejlesztés (2) keszsegfejlesztes (1) készségfejlesztő játék (1) kikapcsolódás (1) kirándulás (1) kisbaba (2) Klasszikus játékok (1) kontroll (1) Kreativitás (1) kreativitás (1) Kreatív játékok (3) Legendás játékok (1) Lego Friends (1) lélek (1) Magyarország (1) Matematikai készség (1) megoldás (1) Mikulás (1) Nemi szerepek (1) nevelés (4) olló (1) olvasás (1) önfegyelem (1) önkontroll (1) origami (1) ősz (1) óvoda (3) óvodás kor (1) pályaválasztás (1) Papír (1) papír (1) pszichológia (3) ragasztó (1) rajzolás (2) retró (2) rossz (1) rosszalkodik (1) segítésg (1) sport (1) szabadidő (3) szakember (2) számítógép (1) szerepjátékok (1) színezés (1) szókincs (1) szülő (1) tanácsadás (1) tanulás (3) tanuló (1) Társasjáték (1) technika (1) tél (1) televízió (1) Térlátás (1) TOTY (1) Toy Industry Association (1) tudományos játék (1) túra (1) ünnep (1) ünnepek (1) videojáték (1) vízesés (1) zaj (1) Zsírkréta (1) Címkefelhő

Óvatosan a hangos játékokkal

2012.11.16. 14:18 Játszóvilág Egyesület

A Mikulás és a Karácsony közeledtével sok szülőnek okoz fejtörést, hogy mit is vegyen a gyermekének. Szakemberek szerint óvatosan kell bánni azokkal a gyakran slágertermékké váló játékokkal, amelyek túl zajosak.

A University Of California - Irvine füll-, orr- gégészeti kutatói két tucat népszerű játékról állapították meg, hogy 90 decibel feletti a teljesítménye, de nem ritka a 100 decibel feletti hangerő, amely egy láncfűrész vagy egy vonat hangjával egyenértékű.

A süketszobában tesztelt termékek hangerejét megmérték közvetlenül a hangszóró mellet, illetve 30cm-ről - ilyen hosszú a tipegők karja - is. A kutatók szerint a rendeltetésszerű használattal nem történhet baj a legtöbb játék esetében, de a közvetlenül a fül mellett felharsanó zajok akár maradandó károsodást is okozhatnak. A 85 decibel feletti zajok általában már okozhatnak halláskárosodást, de ez a hangerőtől és a zaj időtartamától is függ. Azt tanácsolják, ha zajos játékot veszünk, figyeljünk oda a használatára. Alapszabály, hogy ha nekünk hangos valami, és idegesít a zaja, akkor ez hasonlóan hat a gyerekre is.

A tesztelt játékok és a hangerő decibelben (közvetlenül a hangszórónál / 30cm-re tőle)

  • Road Rippers Lightning Rods (108 / 68)
  • I Am T-Pain microphone (101 / 64)
  • Tonka Mighty Motorized Fire Truck (100 / 69)
  • Marvel Super Shield Captain America (98 / 69)
  • Whac-A-Mole game (95 / 69)
  • Tapz electronic reflex game (95 / 65)
  • Sesame Street Let's Rock Elmo (95 / 74)
  • VTech Magical Learning Wand (94 / 69)
  • Toy Story Buzz Lightyear Cosmic Blaster (93 / 60)
  • Green Lantern Colossal Cannon (92 / 67)

Szólj hozzá!

Címkék: játék gyerek egészség fejlesztés zaj

Mivel játszottak eleink - 2. rész - ‘30-as évek

2012.11.14. 11:10 Játszóvilág Egyesület

Ugorjunk egy nagyot az időben és sorozatunk mai részében nézzük meg, mivel játszottak dédanyáink, ükapáink (kinek-kinek életkora szerint). Az akkori - elsősorban ügyességi - játékok jelentős része ma is a gyerekszobák kelléke, míg pl. a korszak kedvence, a Monopoly azóta a világbajnokságok szervezéséig jutott.

Az 1930-as évekre esett az előző, világméretű gazdasági válság, így a korábbi fellendülés megtorpanását a gyermekjátékok piaca is megérezte. A beszámolók szerint a korszak játékait a nyugati világban is az egyszerűség jellemezte. A görkorcsolya, a roller vagy a bicikli természetesen akkoriban is a gyermekek kedvenc sportszere volt. Máig a  korszak népszerű játékaként tartják számon a Tinkertoyt, az 1910-es években kifejlesztett elemes építőjátékot. A különféle színű fapálcikák eltérő hosszúságúak voltak, amelyeket kis körök segítségével lehetett összekapcsolni, és térbeli formákat létrehozni. Az első évtizedben milliós eladást produkáló játék egészen az ‘50-es évekig népszerű volt.

Forrás: Wikpedia

A századelő legnépszerűbb társasjátéka a Monopoly volt, amelyet egy 1903-as előzmény (az adórendszert elmagyarázni hivatott Landlord’s Game) mintájára alakított ki Charles Darrow - nem kevés jogi háborúskodást vonva ezzel maga után. A hatalmas karriert befutott táblás játék ugyan alapjaiban segített megértetni a gyermekekkel a piacgazdaság működését, de sok kritika is érte amiatt, hogy célja, a monopólium kialakítása, a többiek legyőzése hibás erkölcsi nézetekre épül. Mindenesetre heti 20.000 játék értékesítésvel Darrow az első milliomos játéktervezőként vonult be a történelembe. Egyes adatok szerint 300 millióhoz közelítenek a több mint 100 országban forgalmazott játék eladásai, eközben a jogokat megvásároló Hasbro 1973 óta rendez világbajnokságot a játéknak a 20 ezer dolláros fődíjért.

Forrás: monopoly.cdbpdx.com

Ugyanígy a a korszak kedvelt, a “Ki nevet a végén”-nek megfelelő táblás játéka volt az USA-ban, a szintén milliós példányszámban eladott Sorry! Az egyszerű, a szerencsére és a taktikázásra egyaránt alapozó játék sok családnak okozott boldog órákat.

A kisebbek körében ekkoriban is a hintaló volt a sláger. Nem csoda, hogy egyes társaságok “európa legjobb kézzel készült hintalovaként” reklámozták a patinás portékát.


Forrás: kensington-rocking-horses.co.uk

Az állatfigurák között ekkoriban a Teddy Mackó tarolt a gyerekek között. A nevét Theodore “Teddy” Roosevelt amerikai elnök egy a század eleji szerencsétlen medve vadászata, és az erről készült karikatúra nyomán kapta a kedves, mozgatható végtagokkal bíró maci, amelyből 2006-ra 1,3 milliárd talált gazdára.

Forrás: Wikipédia

A technikai újítások már ekkor is beszivárogtak a gyermekvilágba. Az évtized hemzsegett a fizika, elsősorban az optika újításaitól, így például a sztereó képeket (kb. a mai 3D-s technológia elődjét) bemutatni képes szeteroszkóp is ekkor került tömeggyártásba.

A sikeres View Master egyik első szériája (forrás: reminisce.com)

A motorizáció elterjedtével a gyerekek is szerettek volna autózni az otthonukban, így került forgalomba a pedálos autó (itt pl. egy eredeti 1930's Skippy Pontiac Fire Chief 6.500 dollárba kerül ma),  a repülőmodellek, vagy a pedálos és lendkerekes traktor.

Forrás: juvenileautomobiles.com

Ugyanígy már ebben az időszakban is egyre több gyerekjáték képezte le a “felnőttes” dolgokat, eszközöket. A korszak ideálja volt az irodista, ezért a gyermekek körében az írógépek is népszerűek voltak.

Balra a játék, jobbra az eredeti (forrás: typewriter.be)

Disney karakterek ekkor váltak igazán népszerűvé, így valószínűleg az első márkázott, gyermekeknek szánt reklámtermékek is a rajzfilmgyártóhoz kötődnek. A képeslaptól a bögrén át a különféle játékokig mindenhol felbukkant Donald Kacsa és Miki Egér.

Az eredeti képeslap ma már muzeális érték

(forrás: vintagedisneymemorabilia.blogspot.hu)

Folyt. köv.


Szólj hozzá!

Címkék: játék retró gyermek 1930-as évek

Mit adjuk a totyogók kezébe?

2012.11.12. 08:09 Játszóvilág Egyesület

Sorozatuk előző részében a kisbabák első életévének ajánlott játékaival foglalkoztunk. Most a következő időszak hasznos, fejlesztő időtöltéseit tekintjük át.

A tipegő kor az egyik legszórakoztatóbb időszak a szülők számára, hiszen a gyermek figyelme kinyílik, kíváncsisága felerősödik, egyre érzékenyebben reagál a szülők és a környezet jelzéseire, de még nem kell a gyerek után rohanni, ha a biciklivel a lejtőt célozza meg vagy felmászik a fára. A totyogók tele vannak energiával, kíváncsisággal, imádnak mozogni és mozgatni: húzni, tolni, dobni, pakolni, mászni, lovagolni stb.

A korábbi szakaszhoz hasonlóan ebben az életkorban is a színek és formák határozzák meg a gyerekek érdeklődését, de imádják a nagy zajjal, érdekes hangokkal járó játékokat is. Az idő előrehaladtával egyre nő az interaktivitás szerepe, a gyermekek elvárják, hogy a püfölésre, gombok nyomogatására a játékok hangokkal, fényekkel válaszoljanak. 9-36 hónapos korig lényegesek és érdekesek azok a játékok, amelyek arra ösztönzik a kicsiket, hogy a kezükkel fedezzék fel a környező világot. A különféle formák elsajátítása ekkor már javában zajlik, alkalmasak erre például azok a játékok, amelyekben csak a megfelelő formát (négyszög, kör stb.) lehet a szükséges helyre betuszkolni.

Ebben a korban az egyszerű hangszerek (kasztanyetta, rumbatök, xilofon stb.) szintén segítik a gyermek kommunikációs készségeinek kibontakozását, főként, ha mondókák, játékok során együtt ritmizáljuk a hallottakat.

A totyogókat már ki lehet vinni a kertbe, játszótérre, ebben a korban imádják a mászható, meglovagolható kinti játékokat. Ugyanígy a benti játék során is fontos, hogy az aktivitás lekösse az energiákat, és fejlessze a motoros készségeket, az egyensúlyérzéket. Ebben jó szolgálatot tesznek a különböző felfújható gumis lovaglóeszközök, a tolható, nagy kerekű járművek, amelyekre rátámaszkodhat vagy ráülhet a kicsi.

Ebben a korban a fantázia, a kreativitás elsősorban a különféle – még egyszerűbb – építőjátékokkal hozható felszínre. Elsősorban az 5-25 darabos, nagy formátumú, könnyű fa vagy műanyag kockaépítők jöhetnek számításba, de egy éves kor után már a 3-5 elemű puzzle-k is odaadhatóak a kicsinek. Ugyanígy lekötik a figyelmüket azok a játékok, amelyek rejtett részletei, figurái a gyermek különféle tevékenységeire válnak láthatóvá.

Az egy évesnél idősebb gyermekek már igyekeznek a hangokkal, lassan a formálódó szavakkal bekapcsolódni a kommunikációba. Éppen ezért nemcsak az a fontos, hogy a szülők – kerülve a gügyögést – érthetően, artikuláltan és minél többet beszéljenek a gyerekkel, de a szókincs bővítését, a hangok elsajátítását különféle játékokkal is segíthetjük. Szintén erre az időszakra tehető a szerepjátékok megkedvelése, amikor a gyerekek elkezdik utánozni a szülőket, felnőtteket vagy akár az állatokat, mesefigurákat. Másfél éves kortól már az egyszerűbb öltöztetős játékok is szóba jöhetnek, de a telefont, a takarítóeszközöket, a ház a szoba elemeit utánzó játékok mind segítenek leképezni a gyermek számára a világot.

Szólj hozzá!

Címkék: játék fejlesztés nevelés kisbaba fejlesztő játékok

süti beállítások módosítása