Játszóvilág Egyesület

A Játszóvilág Egyesület célja, hogy fölhívja a figyelmet az együttjátszás és a fejlesztő játékok szerepére a gyermekek és családok életében. Fontosnak tartjuk a gyermekek szellemi, szociális és érzelmi fejlődését és meggyőződésünk, hogy ehhez nagyban hozzájárulnak a kreatív fejlesztő játékok és a közös játszással eltöltött idő. Ezt szakmai kiadványokkal is alátámasztjuk, illetve kampányaink és pályázataink segítségével fölhívjuk az emberek figyelmét ennek jelentőségére.

Facebook

Friss topikok

Címkék

1930-as évek (1) 1950-es évek (2) agresszió (1) ajándék (1) általános iskola (1) angyal (1) babaház (1) babák (1) Barbie (1) barkácsolás (1) barlang (1) betű (1) cérna (1) család (3) dekoráció (1) drót (1) egészség (1) ellenpélda (2) Építőjáték (1) építőjátékok (1) fejlesztés (8) fejlesztő játék (1) Fejlesztő játékok (3) fejlesztő játékok (4) fejlődés (1) fenyőfa (1) festés (1) fiatal (1) finommozgás (1) Forbes (2) G.I.Joe (1) gimnázium (1) gomb (1) gyakorlás (2) gyakorlat (1) gyerek (14) gyerekek (2) gyermek (5) gyöngy (1) gyurma (1) hivatás (1) hobbi (1) hópehely (1) hullahopp (1) írás (1) iskolas (1) játék (15) játékkatonák (1) Játékok (1) játékok (2) játékprogramok (1) Játéktörénet (1) játéktörténet (3) Játéktörténet (4) kaland (1) kapcsolat (1) karácsony (3) karácsonyfa (1) karácsonyfadísz (1) készségfejlesztés (2) keszsegfejlesztes (1) készségfejlesztő játék (1) kikapcsolódás (1) kirándulás (1) kisbaba (2) Klasszikus játékok (1) kontroll (1) Kreativitás (1) kreativitás (1) Kreatív játékok (3) Legendás játékok (1) Lego Friends (1) lélek (1) Magyarország (1) Matematikai készség (1) megoldás (1) Mikulás (1) Nemi szerepek (1) nevelés (4) olló (1) olvasás (1) önfegyelem (1) önkontroll (1) origami (1) ősz (1) óvoda (3) óvodás kor (1) pályaválasztás (1) Papír (1) papír (1) pszichológia (3) ragasztó (1) rajzolás (2) retró (2) rossz (1) rosszalkodik (1) segítésg (1) sport (1) szabadidő (3) szakember (2) számítógép (1) szerepjátékok (1) színezés (1) szókincs (1) szülő (1) tanácsadás (1) tanulás (3) tanuló (1) Társasjáték (1) technika (1) tél (1) televízió (1) Térlátás (1) TOTY (1) Toy Industry Association (1) tudományos játék (1) túra (1) ünnep (1) ünnepek (1) videojáték (1) vízesés (1) zaj (1) Zsírkréta (1) Címkefelhő

Mivel játszottak eleink - 1. rész - ‘80-as évek

2012.11.07. 23:21 Játszóvilág Egyesület

Ma már nálunk is roskadoznak játékboltok polcai a különféle fejlesztő célú, vagy épp csak a gyermekek felhőtlen szórakozását szem előtt tartó játékotól, legyen szó a bonyolult elektronikai eszközökről, a logikai játékokról, vagy az egyszerű plüssállatokról. Sorozatunkban most azt járjuk körbe, hogy az előző évtizedekben vagy akár évszázadokban mely játékokra kerekedtek ki a gyermekek szemei, mi volt a vágy netovábbja az óvodai vagy iskolai versengés során.

A 80-as évek még nincs olyan messze, mégis, az akkori játékok nagyon távolinak tűnnek, főként, hogy a gyermekek fejlesztését kevéssé tartották szem előtt a tervezők, sokkal inkább az elektronika teremtette új lehetőségekben lubickoltak.

1.) Kezdjük azzal, amely egyetlen gyerekszobából sem hiányozhatott: a Moncsicsi. Minden kornak megvannak a semmire nem használható, ám annál divatosabb darabja - a ‘80-as években ez volt a Moncsicsi.

Forrás: http://retronom.hu

2.) Rubik Ernő bűvökockája ma is a magyar lelemény szimbóluma, sok fejlesztő játék elődje. Bár a feltaláló már a 70-es évek közepén benyújtotta a 20 tekerésből kirakható, ám 3 252 003 274 489 856 000 eltérő állásba széttekerhető kocka szabadalmát, a világkarrierre a 80-as évekig kellett várni. Az Országos Pedagógiai Intézet elutasította a kocka oktatási segédeszközzé minősítését, ennek ellenére 1980-ban minden tizedik magyarnak volt egy a táskájában az évtized közepére pedig milliószám adták el világszerte. Alább egy alig 6 másodperces kirakóbajnok!

3.) Ejtsünk egy szót minden idők legsikeresebb hazai táblás játékáról, a Gazdálkodj okosan!-ról. A Capitaly vagy a Monopoly 1966-ban útjára indult tervgazdasági elődje az egyéni boldogulás rögös útját modelezi a kicsiknek. 1981-ben az új gazdasági mechanizmusnak megfelelően nemcsak új köntöst kapott, de új gazdasági fogalmakat is bevezettek a játékban (emellett az “Italbolt” vagy “Dohánybolt” kártyákat felváltotta a “Dohányzás káros” tábla). A játék 1990-ig több mint egymillió példányban kelt el itthon.

Forrás: blogspot.com

4.) A Pogo labda (Pogo ball) az évtized egyik egyensúlyérzék-fejlesztője volt, kimondottan örökmozgóknak, több változata még ma is fellelhető a boltokban. Mai szemmel viccesek a reklámjai.

5.) Ne feledkezzünk meg az évtized egyik legnagyobb őrületéről, a Csillagok háborújáról. A Star Wars széria szereplőiből készült mozgatható, fröccsönött figurák túlélték a 80-as éveket, az eBay-en ma is fellelhetőek az eredeti darabok, gyűjtők akár csillagászati árat is hajlandóak fizetni értük.


Forrás: eBay

6.) A Commodore 64 a maga kb. 25 millió eladott példányával minden idők legsikeresebb számítógépének számít. Nem igazán volt olyan nyugati háztartás, ahol ne könyörögték volna ki a gyerekek a C64-et, míg itthon is sok-sok otthonban előfordult, illetve az iskolai “géptermek” kedvelt darabja volt, ahol a BASIC programnyelv elsajátítása helyett inkább a játékoprogramok futottak.

Forrás: www.commodoreusa.net

7.) 1984-ben a Hasbro felvásárolta a japán Takara gyár Microman és Daiclone szériáit, majd Transformers néven újramárkázta őket, és elindult az első generáció. A többi már történelem... Érdekes, hogy a figurák később keltek életre és kaptak karaktert, például a legendás Marvel képregény-kiadó 80 részes szériája is a gyártást követően született, nem pedig fordítva.

Forrás: http://shaunwong.com/


Folyt. köv.

Szólj hozzá!

Címkék: játék gyerek retró készségfejlesztő játék keszsegfejlesztes

Mi legyen a kisbaba első játéka?

2012.11.06. 08:08 Játszóvilág Egyesület

Most induló sorozatunkban végignézzük, az egyes életkorokban mely játékok segítik leginkább a gyerekek fejlődését. Kezdjük rögtön az elején: mikortól és milyen játékot adjunk a gyereknek az első életév során?

Azt érdemes mindenképp szem előtt tartanunk, hogy a kisbabák számára az első időszak elsősorban a felfedezésről szól. A születés után a világ hirtelen fényesebbé, hangosabbá és tágasabbá válik számukra. Olyan alapvető dolgokkal kell megismerkedniük, mint saját érzékszerveik működése, az elemi mozgásformák, és persze közvetlen környezetük. A látás kezdetben még a tapintás és a hallás mögött kullog, de rövid idő alatt kialakul az arcok felismerésének képessége.

Az első életévben ezért a legegyszerűbb játékok ajánlottak. Nagy kedvenc az utánzós játékok minden formája, amely a társas fejlődés szempontjából fontos. A szülők vagy adott esetben nagyobb gyerekek megfigyelése és viselkedésük elismétlése, a mimika, hangok, tevékenységek, tárgyhasználat utánzása nagyon fontos és élvezetes közös játék is lehet. Az incselkedés, huncutkodás pedig kíséretezés a megszerzett társas készségekkel. (Pl. kukucs-játékok, elbújás, mosolygás az emberekre, arcok vágása.)

A csecsemőkre nagy hatást gyakorolnak a színes tárgyak, amelyek a szem és a tapintás számára is elérhetőek. A két funkció összehangolását lehetővé tevő babák és egyszerű, kellemes tapintású játékok javasoltak. Sokszor a felnőttek tárgyai a legizgalmasabbak: például egy kiskanál, egy ruhadarab vagy egy karkötő is szolgálhat első kedvenc játékul.

A mozgásszerveket fejleszti, ha ezeket a gyerektől néhány centiméterre helyezzük, hogy neki kelljen észrevennie, majd kézzel nyúlva érte, alaposan megvizsgálhassa. Ebben a korban a saját testrészek felfedezése ugyanolyan izgalmas lehet, mint ahogy a mama ujjait vagy akár haját is szívesen fogdossa, kóstolja meg a kisbaba.

Ne feledjük azt sem, hogy a felfedezés egyik legfontosabb része a kóstolás – minden játéknak moshatónak, tisztíthatónak kell lennie, ugyanis ezeket a gyerek szinte mindig meg is rágcsálja. Ugyanezért kerüljük a kisméretű tárgyakat, amelyeket lenyelhet, vagy épp elzárhatják a légutakat próbálkozás közben.

Fél éves korra a látás mellett a mozgás is sokat fejlődik. A kisbaba gyorsan megtanul mászni, erősebb lesz a fogása, így a felfedezések „hatósugara” is sokat tágul. Kialakul a térlátás, és képes lesz kézbe venni játékokat. Összekapcsolódik már fejben a tárgyak mérete, színe és alakja: elérkezik a nagy babák korszaka. Kézbe vételhez alkalmas méretű – de nem lenyelhető – labdával stimulálhatjuk a motoros készséget. Ebben a korban a statikus tárgyak mellett a kiszámíthatóan mozgó játékok is segítenek a tárgyfelismerés elmélyítésében, az ismerős dolgok biztos azonosításában.

Az incselkedés, utánzás mellett fokozatosan a bonyolultabb, funkcionális tárgyak is jó játékszerré válhatnak. Ilyen lehet akár egy süteményes doboz vagy egyéb tároló alkalmatosság is, amelybe más, kisebb tárgyakat belehelyezhet. Hangot adó játékok is képesek lebilincselő hatással lenni a fél évesnél idősebb gyerekekre, különösen, ha a tárgy hangja összefüggésben áll valamilyen mozgással – ezen elv mentén lett tartós világsiker a nyomásra sípoló gumikacsa vagy épp a csörgők is.

A nyolcadik hónap környékétől jön el a mozgatható, például eldobható, összegyűrhető játékszerek ideje. Egy éves kor körül már a funkcionális játékok a leghasznosabbak. Azok, amelyeket fel lehet építeni és le lehet rombolni, meg lehet tölteni és ki lehet üríteni, húzni-vonni lehet. Az építőkockák vagy épp a telepakolásra váró dobozok egyre újabb és fejlettebb játékok eszközéül szolgálhatnak.

Gyerekünk egyre többet ül fel önállóan, majd állni kezd. Ha a játékokat magasabbra helyezzük, például egy stabil szék lapjára, örömmel fogja edzeni a felegyenesedéshez szükséges izmait. Mivel ekkor már képesek megkülönböztetni egyes játékok alkotórészeit, érdemes a babák testtájait felismertetni. A következő nagy korszak nyitányát pedig az a felismerés jelenti, amikor a gyerek felismeri, hogy neki magának és szüleinek ugyanolyan testrészei vannak, mint kedvenc plüssfigurájának. Innentől kezdve ugyanis a játékok és játék-helyzetek már szimbólumokként is működnek – de ez már a következő bejegyzésünk témája.

(VIA: The Right Baby Toys)

Szólj hozzá!

Címkék: játék készségfejlesztés kisbaba

süti beállítások módosítása